Konkurs "Lokalny Gospodarz" - Etap 1: Przestrzeń publiczna
Miasto czy wieś – co wolicie? Większość z Was mieszka w mieście, podobnie jak większość mieszkańców Polski, a od niedawna – również większość populacji świata. Nawet jeśli ktoś z Was mieszka na przedmieściu, to przynajmniej na zajęcia EUD dojeżdża do centrum. Mówi się, że miasta, zwłaszcza te duże, jako centra nauki i kultury, są motorami dzisiejszej gospodarki – dlatego, że rodzą się w nich nowe pomysły, idee, rozwiązania. Aby było to możliwe, miasto musi zapewnić swoim mieszkańcom przestrzeń wolności, warunki sprzyjające współpracy i swobodnemu tworzeniu pomysłów oraz poczucie obywatelskiego wpływu na otoczenie. Jeśli tego nie ma, energia ludzi jest krępowana. Z kolei im miasto większe, tym bardziej skomplikowanym jest organizmem. Spotykają się w nim, a czasem i zderzają ze sobą potrzeby różnych mieszkańców i instytucji. Może to rodzić różnego rodzaju konflikty. Jak sobie z nimi radzić, by nie blokowały rozwoju a przeciwnie – przyczyniały się do tworzenia nowych jakości?
Kochani Konkursowicze,
Gratulujemy! Waszym zbiorowym wysiłkiem powstał katalog przestrzeni publicznych w naszych miastach i miasteczkach. Sportretowaliście miejsca, które lubicie lub które wydają Wam się ważne i pomocne w podtrzymywaniu życia społeczności, w których mieszkacie. A ile wymieniacie rozmaitych aktywności, które można wykonywać w tych miejscach: sportowych, kulturalnych, rocznicowych! Szczególnie podoba nam się, gdy staracie się wczuć w sytuację ludzi, którzy mogą mieć trudności z wychodzeniem z domu, np. osób, którym trudniej się poruszać. Lub gdy odkrywacie w miejscu jakieś trudności, szukacie ulepszeń. Oraz gdy dostrzegacie, co sprawia, że dana przestrzeń jest dostępna dla wszystkich. Dzięki temu wszyscy uczymy się patrzeć krytycznie (co nie musi znaczyć: krytykancko!) na świat wokół nas a to pierwszy krok, by go poprawiać.
Tyle świetnych prac, że aż żal by tego nie wykorzystać... Mamy taką myśl! Może zwrócicie się do lokalnych gazet, wychodzących w Waszych miastach i osiedlach z propozycją zredagowania artykułu lub fotoreportażu o wybranym przez siebie miejscu? Waszym okiem widzianym. Może Czytelników w Waszych miastach interesowałoby, jak widzi swoje miasto nastolatek. Ktoś chętny?
My tymczasem zachęcamy do lektury, komentowania i oceny prac konkursowych (galeria uczestników konkursu oraz linki do ich prac znajdziecie poniżej). Głosowanie na prace etapu pierwszego potrwa do 20 listopada włącznie. Przypominamy, że każdy zalogowany internauta może oddać jeden głos dziennie na każdą z konkursowych prezentacji, przyznając im 3, 2 bądź 1 punkt. Uwaga! System głosowania zawiera blokadę adresów IP. Niedogodnością z tytułu wprowadzonej blokady będzie ograniczona możliwość oddawania głosów z jednego komputera.
Już 21 listopada zapraszamy na prezentację prac etapu drugiego.
Zobacz: Regulamin Konkursu / Nagrody / Etap 2. / Etap 3.
Zapraszamy na Forum EUD, gdzie utworzony został specjalny pokój poświęcony Konkursowi. KLIKNIJ!